User Tag List

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa
2.12.2004, 22:55 1 (permalink)
M.CoRLeOnE
M.CoRLeOnE Üye
 • Üyelik Tarihi1.12.2004
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar276
Trojen Hakkında Bilgiler #permalink (permalink)
Her trojanın bir client.exe si ve birde server.exe si vardır (bu dosyaların isimlerin farklıda olabilir tabiki,örneğin server.exe nin ismini fotolarım.exe olarakta değiştirebilirsiniz). Girmek istediğiniz bilgisayarın sizin gönderdiğiniz server.exe yi alması ve çalıştırması zorunludur,alsa dahi çalıştırmassa trojanı karşı bilgisayara bulaştırmanız imkansızdır. Karşıdaki bilgisayarın server dosyasını çalıştırmasından sonra,siz de bilgisayarınızda client.exe yi çalıştırıp, karşıdaki bilgisayarın ip numarasını client.exe ye girmeniz yeterlidir. .Yani bir trojanı birine bulaştırmak için,bulaştıracağınız kişinin server dosyasını çalıştırması ve onun ip numarasını bilmeniz yeterlidir.

Trojan (Truva Atı) denilen bu program türünü bilmek çok önemlidir.Çünkü bu programlar virüslerden daha tehlikelidirler. Bir virüsün yapabileceği en kötü şey bilgisayarınıza format atmaktır.Ancak size trojan bulaştırmış bir kişi,sizin şifrelerinizi,kişisel dosyalarınızı hatta kredi kartı numaralarınızı bile alma ihtimali vardır.Bundan dolayı trojan kullanan biri olmasanız dahi internete giren biri olarak bu programlar hakkında herşeyi bilmelisiniz.Çünkü ISS şifreniz(internet bağlantı şifreniz) çok önemlidir. İnsan ne yazık ki ancak başına gelince; uzaktan bakıp güldüğü, "Nasılsa bana denk gelmez" dediği olayların aslında ne kadar ciddi olduğunu anlıyor. PC'nizin iç güvenliği yeterince iyi değilse, dış güvenlik kesinlikle yeterli değildir. Trojan kullanmak hacker lık değildir,trojanı her bilgisayar kullanmasını bilen kullanabilir,Trojan Programlarıyla ve Windows 'la hacker olamazsiniz. Ayrica web sayfalarinda dolasarakta hacker olamazsiniz. Linux kurun(exploitler için), TCP/IP ögrenin, sonra zaten mantiginiz size yol gösterecektir.Ancak trojan kullanarak portlar,dosya güvenliği,sistem güvenliği ve firewall lar hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz

Trojanların ilk çıkışı sanıldığı gibi kötü niyetli olmamıştır.90 lı yılların başlarında,şirketler de çalışan bazı kişiler, akşama kadar işlerini bitiremedikleri için evde de bilgisayar başında çalışmaları gerekmiştir.Ancak tüm muhasebe kayıtları, şirket bilgileri şirketlerdeki bilgisayarlarda kaldığından dolayı o bilgilere devamlı ulaşmak istemişlerdir.Yani her gün işde ki bilgisayarını eve taşıması yerine ,evdeki bilgisayarından iş yerindeki bilgisayarına bağlanıp işlerini evdende devam etmek istemiştir.Bundan dolayı iş deki bilgisayarını açık bırakıp trojanın serverını çalıştırıp,eve gidincede client ini çalıştırıp bağlanmışlardır.Fakat sonraları,bu bilgisayarlara kaçak olarak başka kişilerin girmesiyle trojanlar bu günkü hallerini almışlardır. Geçmişte basit yapıda olan trojanlar,günümüzde bilgisayarlarda ki hızlı gelişmeye paralel olarak gelişmiş ve bir çok kişi tarafından kullanılır hale gelmiştir.Tabiki bu bir çok kişi içinde kötü niyetlilerde vardır.

Bir bilgisayara trojanın bulaşması için server dosyasının çalıştırılması zorunludur demiştik.Ancak bu server dosyası salt bir server.exe olmayabilir.İsmini değiştirebilirsiniz(Örneğin:Server.exe nin ismini gönderdiğiniz kişinin istediği bir program isminede çevirebilirsiniz). En çok kullanılan bir yöntemde server ı başka bir dosya ile birleştirmektir. Geçmiş yıllardaki basit trojanlarla bu yapılamıyordu fakat günümüzdeki trojanların bir çoğuyla bu yapılabiliyor.Birleştireceğiniz dosyanın resim dosyası(jpg,gif,bmp),video dosyası(mpeg,avi) veya program dosyası(exe) olmasıda hiç önemli değildir,tüm uzantılı dosyalarla server ı birleştirebilirsiniz,ancak hangi dosya ile birleştirirseniz birleştirin,birleştirilmiş bir server ın uzantısı exe olması zorunludur.Yani bir trojanın gif,avi,jpg vb. formatlarda olması imkansızdır.Bir jpg ile birleştirilmiş bir server ı girmek istediğniz bilgisayar çalıştırırsa,o sadece resmi görecektir ama arka planda trojanda çoktan bulaşmış olacaktır. Trojan bulaşırken iki işlem gerçekleştirir.

1.işlem ; windows un her açılışında otomatik olarak çalışacak şekilde trojan kendini açılışa koyacaktır.Bir dosyanın windowsun her açıldığında otomatik olarak çalışması için win.ini,system.ini,autoexec.bat,config.sys veya regedit dosyalarından birinin belirli yerine,kendini her açılışta çalışacak şekilde kayıt ettirmesi gereklidir.Trojan da bunu yapar ve bu dosyalardan birine kendini kayıt ettirir.Böylece windows her açıldığında trojan otomatik olarak arka planda çalışacaktır. Trojanın bu özelliği sayesinde, karşı bilgisayara bir kere değilde,o PC her online olduğunda girebilme şansınız vardır.


2.işlem ; Trojanın bulaşırken gerçekleştirdiği 2. işlemse kurban bilgisayarın bir portunu açmaktır.Portun ne olduğunu bilmeyenler için portun ne olduğunu kısaca söyleyelim.İnternete girmek için kullandığınız Modem lerin 65536 tane portu vardır, bunlar sanaldır,yani modemin içinde sadece tek bir çıkış ve tek bir giriş vardır ancak internetteyken yapılan işlemleri karıştırmamak için bu portlar kullanılır,çünkü siz internete girdiğinizde aynı anda hem explorer kullanıyosunuz, icq ya bağlanıyosunuz,hemde mp3 indirebiliyosunuz,bu işlemlerin karışmaması içinde modem gelen-giden byte ların yerini karıştırmamak için bu portları kullanır,mesela explorer 80. portu kullanır,ICQ 1029,FTP(Dosya transferi) 21. portu kulanırlar,böylece internet trafiği karışmamış olur.yani modemlerin sanal olarak 65536 tane portu vardır. Siz de trojan kullanarak karşı bilgisayara girerken bir porttan girmeniz gerekli,bu portun hangi port olacağı trojana göre değişir(örn:netbus 1234. portu kullanır,Blade runner trojanı ise 5401. portu kullanır).Şimdiki trojanların çoğunda istediğiniz portuda seçebiliyosunuz.

Trojan bu iki işlemi arka planda yapar ve bu yazdığımız uzun işlemler saniye bile sürmez.Bu iki işlem her trojanın yaptığı işlemlerdir,bunların yanında trojanların kendilerine has bulaşınca yaptığı işlemler vardır,örneğin bazı trojanlar bulaşınca kurbanın ISS (internet bağlantı) şifrelerini sizin e-mail adresinize gönderir.
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
9.12.2004, 18:05 2 (permalink)
Aforizmalar
 • Üyelik Tarihi29.04.2004
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar649
çok güzel anlatmışsın. ayrıca web sitelerinin girişinde devam etmek için tıklayın yazılarına da her zaman "yes" dememek gerekir.
ayrıca 8 yıl önceki nickim trojan idi
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
9.12.2004, 18:07 3 (permalink)
zeynelkoc
zeynelkoc Guest
 • Üyelik Tarihi
 • Ticaret Sayısı
 • Mesajlarn/a
bu kadar şeye gerek yoktu

bilmediğiniz hiçbir dosyayı indirmeyin maili açmayın başınıza hiçbirşey gelmiyecektir

dip not trojen değil trojan olacak...
Alıntı ile Cevapla
18.12.2004, 16:25 4 (permalink)
mp3arsivi
mp3arsivi Üye
 • Üyelik Tarihi11.01.2004
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar112
zeynelkoc hiç bir dosyayı indirmeyin maili acmayın diil..

Bi ara hatırlayan hatırlar oto dialerler vardı sonra şirketler yasakladıda kurtulduk ana sayfa değişmesinden oto dialerlerdende sonuçta onlarda birer trojan di ve baya uğraştıran trojan lerdi şükür şimdi o kadar cok site yok öyle bazı sitelerede dikkat etmemiz lazım yani....
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
2.01.2005, 16:44 5 (permalink)
raymon4
raymon4 Guest
 • Üyelik Tarihi
 • Ticaret Sayısı
 • Mesajlarn/a
trojanlardan korunabilmek için iki şey lazım.bir adet antivirüs ve bir bilgisayar kullanıcısı.
Alıntı ile Cevapla
3.01.2005, 10:34 6 (permalink)
S3rs3r!
S3rs3r! Üye
 • Üyelik Tarihi2.01.2005
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar8
Baya İyi Anlatmıssın Ellerine Sağlık
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
3.01.2005, 12:25 7 (permalink)
OguzKaganAslan
 • Üyelik Tarihi13.04.2003
 • Yaş38
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar144
hocam bunun adı eskiden "trojan" dı... 2005 de trojen mi oldu...
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
20.01.2005, 19:37 8 (permalink)
M.CoRLeOnE
M.CoRLeOnE Üye
 • Üyelik Tarihi1.12.2004
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar276
Yanlış Yazdık,Heyacan Yarattık
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
20.01.2005, 21:35 9 (permalink)
alicanorg
alicanorg Üye
 • Üyelik Tarihi11.10.2004
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar331
Bütün yazıda trojan başlıkta trojen yazması bunun başkasına ait olduğunu düşündürdü. Neyse paylaşman güzel.
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
21.01.2005, 09:39 10 (permalink)
[DeviL]
[DeviL] Guest
 • Üyelik Tarihi
 • Ticaret Sayısı
 • Mesajlarn/a
bu yazıyı bi yerde daha görmüştüm #permalink (permalink)

Her trojanın bir client.exe si ve birde server.exe si vardır (bu dosyaların isimlerin farklıda olabilir tabiki,örneğin server.exe nin ismini fotolarım.exe olarakta değiştirebilirsiniz). Girmek istediğiniz bilgisayarın sizin gönderdiğiniz server.exe yi alması ve çalıştırması zorunludur,alsa dahi çalıştırmassa trojanı karşı bilgisayara bulaştırmanız imkansızdır. Karşıdaki bilgisayarın server dosyasını çalıştırmasından sonra,siz de bilgisayarınızda client.exe yi çalıştırıp, karşıdaki bilgisayarın ip numarasını client.exe ye girmeniz yeterlidir. .Yani bir trojanı birine bulaştırmak için,bulaştıracağınız kişinin server dosyasını çalıştırması ve onun ip numarasını bilmeniz yeterlidir

GüzeL alıntı yapmışsın fakat ben bieşy söyliyeceğim dediklerinin hepsi doğru ama her trojende geçerli deil bunlar örnek olarak litmus dediğimiz trojende sourcelarını ele gecırıp ya da guzel bır hex edıtor de gelıstırebılırsen norton u zıplatır + pc de otomatik olarak çalışır yani trojen pc ye girdiği anda otomatik olarak kendini çalıştırır.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok Cevap Yazma Yetkiniz Yok Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
BB code is Açık Smileler Açık [IMG] Kodları Açık HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Forum Kuralları
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Psikoteknik Değerlendirme Hakkında Bilgiler Yeniçeri Trafik Tescil 0 1.11.2011 10:53
Üzüm Hakkında Bilgiler merveb72 Güncel Konular - Haberler 0 10.09.2011 22:08

Forum Saati: 20:03. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.
Powered by vBulletin™ Version 3.8.7
Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
Kilo Nasıl Verilir btcfrm sihirlibardaklar.com instagram takipçi satın al deterjan