İyinet - Webmaster Forumu

Geri Dön   İyinet - Webmaster Forumu > Web Hosting > VPS / VDS Hosting

VPS / VDS Hosting VPS Shared Paylaşımlı Hosting Satış Kampanya Destek VMWare ve Microsoft Virtual Machine

User Tag List

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 26.04.2008, 17:17
turkiyereseller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
 
Üyelik tarihi: 2.02.2008
Nereden: turkiye
Mesajlar: 75
Post Windows Server 2008’in Önemli Bir Özelliği: Windows Server Hyper-V

Merhaba Arkadaşlar,

Windows Server 2008’in Önemli Bir Özelliği: Windows Server Hyper-V Başlıklı yazı bilgi ve paylaşım içindir.

Bu başlık altında diğer sanallaştırma uygulamaları ile arasındaki farkları tartışabiliriz.

Windows Server 2008’in Önemli Bir Özelliği: Windows Server Hyper-V

Windows Server 2008 Hyper-V, Windows Server 2008’in bir rolü olarak dahil edilmiş hypervisor tabanlı bir sanallaştırma özelliğidir. Bilgisayar sanallaştırmasını desteklemek üzere gerekebilecek her yeteneğe sahiptir. Hyper-V, BT kurumlarının giderleri düşürmesine, sunucu kullanımını geliştirmesine ve daha dinamik bir BT altyapısı oluşturulmasına olanak verir. Hyper-V etkin ve dinamik bir veri merkezi oluşturmanızı ve kendini yöneten dinamik sistemler elde etmede ilerleme kaydetmenizi sağlayan hem fiziksel hem de sanal kaynakların yönetimini yapmak üzere, dinamik, güvenilir ve ölçeklendirilebilir platform yeteneklerinin entegre yönetim araçları seti ile birleştirilmesi sayesinde çok daha üstün bir esneklik sağlar.

Microsoft aynı zamanda Hyper-V’ye ek olarak Microsoft Hyper-V Server’ı da piyasaya sürmektedir. Microsoft Hyper-V Server, müşterilerin maliyeti düşürmelerini, sunucu kullanımını geliştirmelerini, ve yeni sunucuları etkin bir şekilde düzenlemelerini sağlayan sadeleşmiş, güvenilir, düşük bedelli ve iyileştirilmiş bir sanallaştırma çözümü sunar. Microsoft Hyper-V Server, kullanıcılar mevcut yönetim araçlarını ve Microsoft ile ortakları tarafından geniş destekli BT uzman yetenek setlerini yükseltirken, BT altyapılarına da kolaylıkla bağlanabilmektedir.

Windows Server Hyper-V Senaryoları
Tek bir sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemi sanallaştırın (Windows, Linux ve diğerleri) ve x64 işlem gücününün tüm avantajlarından yararlanın. İşletim sistemi içerisine yerleşik sanallaştırmanın yanı sıra daha sade, daha esnek lisanslama ilkeleri ile artık sanallaştırmanın bütün avantajlarından ve tasarruflarından faydalanmak daha kolay. Windows Server 2008 değişen iş ihtiyaçlarınızı karşılamak için etkin ve dinamik bir veri merkezi oluşturmak üzere size esneklik sağlar.
Hyper-V dört temel senaryo sunmaktadır: Sunucu birleştirme, iş sürekliliği, test etme ve geliştirme, ve dinamik veri merkezi. Microsoft System Center yönetim paketi ile birleştirdiğinizde, artık sanal aygıtlar ve fiziksel sunucular ile çalışan Hyper-V’nin platform yeteneklerini genişletmesine yardımcı olan eksiksiz bir entegre sunucu yönetimi çözümü elde edebilirsiniz.

Sunucu birleştirme
Sanallaştırma teknolojisinin kullanımının artmasında rol oynayan önde gelen faktörlerden bir tanesi sunucu birleştirmedir. İşletmeler bir taraftan esneklik, güvenilirlik, ölçeklenebilirlik, güvenlik gibi rekabet avantajlarını güçlendiri korurken diğer taraftan harcamaları düşürmek ve yönetimi daha kolay hale getirmek için de baskı altında bulunmaktadır. Sanallaştırmanın temel kullanımı, bir yandan izolasyonu koruyup diğer taraftan birçok sunucuyu tek bir sistem üzerinde birleştirilmesini sağlayarak bu talepleri karşılama konusunda yardımcı olur. Sunucu birleştirmenin en önemli faydalarından biri de daha düşük sahip olma maliyetidir (TCO) ; bunu ise sadece donanım gereksinimlerini azaltarak değil, aynı zamanda güç sağlama, soğutma ve yönetim ile ilgili giderleri düşürerek de gerçekleştirir. Farklı kaynaklar arasındaki iş yükünü dengeleme becerisiyle birlikte varlık kullanımı açısından bir diğer fayda da altyapı optimizasyonu’ndan kaynaklanır. Sunucu birleştirmenin diğer bir kazancı da bütün ortamın gelişmiş esnekliği ile aynı ortam içerisinde 32-bit ve 64-bit iş yüklerini rahatça birleştirme yeteneğidir.

İş sürekliliği ve olağanüstü durumdan kurtarma
İş sürekliliği hem programlanmış hem de programlanmamış çalışma dışı süreleri en aza indirme yeteneğidir. Çalışma dışı süre içerisinde beklenmeyen kesintiler olduğu kadar bakım ve yedekleme gibi sıradan işlevlerde yitirilen zaman da yer almaktadır. Hyper-V işletmelerin zorlu çalışma süreleri ve sistemin cevap verme kriterlerini karşılamalarına yardımcı olan canlı yedekleme ve hızlı geçiş gibi güçlü iş sürekliliği özelliklerine sahiptir.
Olağanüstü durumdan kurtarma özelliği, iş sürekliliği için anahtar bir elemandır. Doğal felaketler, kasıtlı saldırılar, ve hatta yazılım çakışmaları gibi basit yapılandırma sorunları bile yöneticiler sorunu giderene ve bütün yedeklenmiş verileri kurtarana kadar hizmet ve uygulamalara zarar verebilir. Hyper-V Windows Server 2008 kümeleme kapasitesini geliştirerek artık BT ortamları dahilinde ve coğrafi olarak yayılmış kümeleme yeteneklerini kullanarak, veri merkezleri arasında olağanüstü durumdan kurtarma (DR) için destek sağlar. Olağanüstü durumdan kurtarma ve iş kurtarma gibi hızlı ve güvenilir özellikler, veri kaybını en aza indirir, güçlü uzaktan yönetim yeteneklerinin kullanılmasına olanak tanır.

Test ve geliştirme
Test ve geliştirme, genellikle işletmelerin sanallaştırma teknolojisinden faydalanan ilk işlevleridir. Geliştirme personeli sanal aygıtları kullanarak hem fiziksel sunucu hem de istemci işlemlerine tam olarak uyan güvenli ve kendine yeten bir ortam içerisinde geniş bir senaryo seçeneği oluşturabilir ve test edebilir. Hyper-V, maliyeti düşürerek, yaşam döngüsü yönetimini ve test kapsamını geliştirerek test donanımlarının kullanımını en üst düzeye çıkarmaktadır. Geniş işletim sistemi desteği ve denetim noktası özellikleri ile Hyper-V test etme ve geliştirme ortamlarınız için oldukça üstün bir platform sunar.

Dinamik veri merkezi
Hyper-V, Microsoft System Center gibi mevcut sistem yönetimi çözümleriniz ile birlikte, kendini yöneten dinamik sistemler ve operasyonel çeviklik sunan dinamik veri merkezi vizyonunu gerçekleştirmeye yardımcı olur. Otomatikleşmiş sanal aygıt yeniden yapılandırması, esnek kaynak denetimi, ve hızlı geçiş gibi özellikler ile, sanallaştırmayı sadece sorunlara yanıt vermek üzere değil, aynı zamanda artan talepleri de karşılamak üzere de geliştiren dinamik bir BT ortamı oluşturabilirsiniz.

Windows Server Hyper-V’nin En Önemli Özellikleri

Windows Server 2008 üzerinde yeni nesil hypervisor tabanlı sanallaştırma teknolojisi, birçok sanallaştırma iş engelini karşılamayı sağlar. Artık bütünüyle uygun donanımı geliştiren, birden fazla işletim sistemi çalıştırabilen, aynı sektör standardı araçları kullanarak hem sanal hem de fiziksel kaynak yöneten sanal aygıtlar oluşturabilirsiniz.

En önemli Hyper-V özellikleri arasındakiler aşağıdaki gibidir:

Yeni ve gelişmiş mimari: Yeni 64-bit micro-kernelized hypervisor mimarisi Hyper-V’nin geniş bir aygıt destek yöntemi yelpazesi, gelişmiş performans ve güvenlik sunmasını sağlar.

Yaygın İşletim Sistemi desteği: 32-bit ve 64-bit Windows ve Linux gibi farklı sunucu platformlarında farklı işletim sistemlerinin eş zamanlı çalışabilmesi için yaygın destek sağlar.

SMP desteği: Sanal aygıt içerisinde çoklu kullanım uygulamalarından bütünüyle yararlanmanız için 4 çoklu işlemciye kadar (SMP) destek sağlama yeteneğine sahiptir.

Bellek desteği: Sanal aygıt başına geniş bellek ataması desteği artık iş yüklerinin büyük bir bölümünü sanallaştırmanıza olanak tanır ve bu da Hyper-V’yi hem büyük ölçekli hem de küçük ve orta işletmeler için ideal bir platform haline getirir.

Gelişmiş depolama erişimi: Doğrudan disk erişimi, SAN dahili disk erişimi için geniş destek ile birlikte, Hyper-V, depolama ortamlarını yapılandırmada ve en verimli biçimde kullanmada büyük esneklik sağlar.

Ağ yükü dengelemesi: Hyper-V yeni sanal aktarma yetenekleri içerir. Bu yüklemeyi diğer sunucular üzerindeki sanal aygıtlar arasındaki yükü dengelemek üzere sanal aygıtların Windows Ağ Yükleme Dengeleme (NLB) Servisi ile birlikte çalışmak için kolaylıkla yapılandırılabilmesi demektir.

Yeni donanım paylaşma mimarisi: Yeni sanal hizmet sağlayıcısı/ sanal hizmet kullanıcısı (VSP/VSC) mimarisi ile , Hyper-V disk, ağ oluşturma, video vb. gibi temel kaynaklara daha kolay erişilmesini sağlarken bu kaynakların daha etkili kullanılmasını mümkün kılar.

Hızlı geçiş: Hyper-V, Windows Server ve System Center yönetim araçlarının yüksek erişilebilirlikteki yeteneklerini kullanarak, kullandığınız sanal aygıtın fiziksel bir ana bilgisayar sisteminden bir diğerine en az aksaklık süresi ile geçişini yapmanızı sağlar.

Linux entegrasyonu bileşenleri: Beta Linux entegrasyonu bileşenleri, SUSE Linux Enterprise Server 10 SP1 x86 ve x64 sürümleri için artık kullanılabilir. Bu entegrasyon bileşenleri, Xen-enabled Linux’un VSP/VSC mimarinin avantajlarından faydalanmasına olanak tanır, böylece gelişmiş bir performans sunar. Beta Linux Entegrasyonu bileşenlerini connect.microsoft.com adresinden hemen indirebilirsiniz.

Sanal aygıt bellek kopyası: Hyper-V, önceki hale geri dönebilmeniz, genel yedekleme ve geri yükleme çözümünü geliştirebilmeniz için çalışmakta olan bir sanal aygıtın bellek kopyalarını alma yeteneğini de sunar.

Ölçeklenebilirlik: Sanal aygıtlar içerisinde host seviyesinde birden fazla işlemci ve çekirdek için sağladığı destek ve geliştirilmiş bellek erişimi ile verilen bir host dahilinde artık çok daha fazla sayıda sanal aygıtı desteklemek için sanallaştırma ortamınızı dikey olarak ölçeklendirebilir; birden fazla host üzerinde ölçeklenirlik için hızlı geçişi geliştirmeyi sürdürebilirsiniz.

Geliştirilebilir: Standart tabanlı Windows Management Instrumentation (WMI) arabirimleri ve Hyper-V içerisindeki API’ler bağımsız yazılım sağlayıcıları ve geliştiricilerinin hızla özel araçlar, hizmetler ve sanallaştırma platformu için desteklemeler oluşturmalarına olanak tanır.
Lisanslama

Hyper-V özelliği Standart, Enterprise ve Datacenter sürümleri içerisinde default olarak yer alır. Bu Windows sürümlerinin Microsoft tarafından belirlenenen lisans ücretleri aşağıdaki gibidir.

Windows Server 2008 Standard (with Hyper-V) versiyonun fiyatı $999 olarak belirlenmiştir (5 client access licenses (CAL) ile birlikte).

Enterprise edition (with Hyper-V) versiyonunun fiyatı $3,999 olarak belirlenmiştir (25 CALs ile birlikte).

Datacenter edition (with Hyper-V) versiyonunun fiyatı işlemci başına $2,999 olarak belirlenmiştir.

Hyper-V özelliğinin bulunmadığı özel versiyonların (Windows Server 2008 Standart Edition without Hyper-V, Windows Server 2008 Enterprise Edition without Hyper-V, Windows Server 2008 Datacenter Edition without Hyper-V) lisans ücretleri ise hyper-v destekli versiyonlara göre $28 dolar daha ucuz olarak belirlenmiştir.

Yazı internet'ten araştırılıp birleştirilip sunulmuştur.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Etiketler
2008’in , bir , hyperv , onemli , ozelligi , server , windows


Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Forum Saati: 19:35. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin™ Version 3.8.7
Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
Content Relevant URLs by vBSEO