Geri Dön   iyinet.com Webmaster Forum > Sosyal ve Güncel > Güncel Konular - Haberler > Diğer > Trafik

Kullanici Etiket Listesi

LinkBack Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 13.10.2011, 22:25
Yeniçeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Son Osmanlı

Kütahya Şubesi
Ticaret Sayısı: (5)
Ticaret Memnuniyeti:(%)
Standart 2011 Hız Limitleri | Radar Cezaları

2011 hız limitleri ne kadar? Radar cezaları kaç para? Tüm bu sorularınıza yanıt veriyoruz.

2011 yılında, her yıl olduğu gibi, trafik cezalarıda artış gösterdi. Fakat bu yıl, her zamankinden farklı olarak, bölünmüş yollardaki hız limitleri arttırıldı. Son yıllarda, ülkemizde, özellikle şehirler arası yolların yenilenmesi ve duble yol denilen, iki gidiş iki geliş şeklinde bölünmüş olarak yapılması, beraberinde hız limitlerinin arttırılmasını getirmiştir. Bu artış, kimilerini memnun etsede, bazı vatandaşlarımız, hız limitlerinin arttırılmasına tepki göstermektedir.

Araçlara sollama payı olarak %10 luk bir tölorans verilmekte. Örneğin: Hız sınırının 50 olduğu bir yolda, sizin yapabileceğiniz maksimum hız 55 tir. Yani 50 + 50.%10 = 50 + 50 x 10/100 = 50 + 5 = 55 Km/h.

Bu hız sınırını ihlal ederseniz ne olur?

Karayolları Trafik Kanunun 51. maddesi, hız ihlallerinden kaynaklı cezalardan bahsetmektedir.

Hız limitini %10 – %30 arası aşarsanız; 51/2a maddesinden işlem göreceksiniz. Bunun karşılığı; 140 TL para cezası ve 10 ceza puanıdır.

Hız limitini %30 dan fazla aşarsanız; 51/2b maddesinden işlem göreceksiniz. Bunun karşılığı; 290 TL para cezası ve 15 ceza puanıdır.

Not : Yazılan Cezayı 15 gün içerisinde öderseniz, %25 indirimden yararlanabilirsiniz.

Konu Yeniçeri tarafından (13.10.2011 Saat 22:54 ) değiştirilmiştir.
Sponsored Links
  #2 (permalink)  
Alt 13.10.2011, 22:52
Deepanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İzmir
Ticaret Sayısı: (0)

Tabii cezayı yediğiniz gün veya diğer gün öderseniz indirim söz konusu oluyor bilmeyenlere söyleyelim.
  #3 (permalink)  
Alt 13.10.2011, 22:55
Yeniçeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Son Osmanlı

Kütahya Şubesi
Ticaret Sayısı: (5)

Alıntı:
Deepanti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tabii cezayı yediğiniz gün veya diğer gün öderseniz indirim söz konusu oluyor bilmeyenlere söyleyelim.

Evet onu atlamışız. Konuya ekledim. Teşekkürler..

Trafik
  #4 (permalink)  
Alt 13.10.2011, 23:08
mccyclonee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mccyclonee
Guest

bir kere bu tecrübeyi taddım, hiç önermem
  #5 (permalink)  
Alt 14.10.2011, 13:46
tenzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben ortalama yılda 1-2 kez yerim bu cezayı. ama hep sınırlarda, bir keresinde şehiriçinde 60la ceza yemiştim o çok koyuyor adama
  #6 (permalink)  
Alt 22.08.2012, 20:22
Trafik Polisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Titanyum Üye

Adana Şubesi

Alıntı:
tenzin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben ortalama yılda 1-2 kez yerim bu cezayı. ama hep sınırlarda, bir keresinde şehiriçinde 60la ceza yemiştim o çok koyuyor adama
Şehir içinde hız sınırı 50 km/h dır. %10 luk sollama payı ile birlikte 55 km/h olur. Ama dediğiniz gibi insana biraz koyuyor Yinede şöyle düşünün. O hızla bir çocuğa çarpsanız, kurtulma ihtimali yüzde kaçtır? Oldukça düşük bir ihtimal. Nasrettin Hoca'nın dediği gibi " Eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım "
  #7 (permalink)  
Alt 22.08.2012, 20:43
Titanyum Üye

Adana Şubesi

Ayrıca son çıkarılan kanunla Fiat Doblo, Ford Connect, Renault Kango, Wolswagen Caddy türündeki kamyonetlerin hız sınırları arttırıldı. İki yönlü karayollarında 85km/h, bölünmüş yollarda 100 km/h sınırına yükseltildi.
  #8 (permalink)  
Alt 24.08.2012, 12:15
lagaluga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İstanbul Şubesi

Cezanıın kralını ehliyetsiz araba kullanıp kaza yapmaktan yedim. O yüzden senelerdir bana bulaşmıyorlar
  #9 (permalink)  
Alt 17.09.2012, 12:14
DEERin Adam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İstanbul Şubesi

maalesef ceza yediğinizden haberiniz yoksa ozaman durumlar kötüleşiyor.
zira bana geçenlerde bir ceza makbuzu mektup ile geldi,trafik kuralı ihlali tam 8 ay önce yapılmış. yani normal ödeme süresinden çoook sonra
mecburen gecikme cezası ile birlikte ödedik. yani ceza yetmiyormuş gib bir de gecikme cezası.
eğer hemen yollansaydı cezaya kalmııcaktım.
  #10 (permalink)  
Alt 17.09.2012, 22:18
Titanyum Üye

Adana Şubesi

Alıntı:
DEERin Adam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
maalesef ceza yediğinizden haberiniz yoksa ozaman durumlar kötüleşiyor.
zira bana geçenlerde bir ceza makbuzu mektup ile geldi,trafik kuralı ihlali tam 8 ay önce yapılmış. yani normal ödeme süresinden çoook sonra
mecburen gecikme cezası ile birlikte ödedik. yani ceza yetmiyormuş gib bir de gecikme cezası.
eğer hemen yollansaydı cezaya kalmııcaktım.
Cezanın ne zaman yazıldığı önemli değildir. Önemli olan size tebliğ edilen tarihtir. Eğer size ulaştıktan 15 gün içerisinde yatırdıysanız, %25 indirimli ödemeniz gerekiyor. Size ulaşma tarihi ve cezayı ödediğiniz tarih arasında 1 aydan az bir zaman var ise, gidip itirazda bulunun. Yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz.