User Tag List

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
9.06.2015, 15:59 1 (permalink)
bipixel
bipixel Üye
 • NeredenKocaeli Şubesi
 • Üyelik Tarihi17.05.2014
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar68
Link İnşaası Nasıl Yapılmalı ? #permalink (permalink)


Link inşası hiçbir zaman bitmeyen ve uzun süreli, aralıklarla yenilenmeye ihtiyaç duyan bir link yapılandırmasıdır. Bu inşa, SEO konseptinin önemli bölümlerinden biridir. Rakiplerinizin bulunduğu arama motorlarında linklerinizi yenilemek zorunda-sınız. Tıpkı bir insan gibi, linklerde bir süre sonra değişime ihtiyaç duyar. Eskiyen linkleriniz, düzenli bir şekilde yenilendiği takdirde arama motorları sitenizin kendile-rine sinyal gönderdiğini ve gönderdiğiniz bu sinyallerin amacının yeni hit kitleleri ya-ratmak olduğunu anlar. Link inşası tek bir seferde “ inşayı oluştur ve unut “ konsepti değildir. Bu bir internet stratejisidir. Link alışverişlerinde kazandığınız linkler site ya-tırımlarınıza katkı sağlamaktadır ve zamanla siteniz bir link döngüsünün içerisine girer. Bununla birlikte site projenizin bilinirliği artar ve page rank olarak da bir ka-zancınız olur. Vurguladığımız üzere SEO bir emek işidir, kısa vadede değil uzun vadede kazanırsınız. Linklerinizi dönem dönem kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Linklerinizi kontrol etmek için kontrol etmemeniz gerekir. Kontrolleriniz sırasında analiz yapmanız gerekmektedir. Verdiğiniz linkler, aldığınız linkler, link çıkışlarınız size nerede katkı sağlıyor ve nasıl bir katkı sağlıyor ve eğer size zarar veriyorsa bunun nedenlerini bilmeniz gerekiyor. Link inşası bir hedef stratejisidir ve doğru hamlelerle arama motorlarında istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz. İstediğiniz sevi-yeye ulaşmanın yollarını – Tıpkı link inşası gibi – kullanmadan önce doğru operas-yonlarla sitenizin temelini hazırlamanız gerekiyor, linklerle ilgili çalışmalarınız daha sonra gelir.


Link İnşası Sonra Gelir
Giriş yazısının sonunda belirttiğimiz gibi, SEO işine başladığınızdan hemen sonra link inşasını sakın denemeyin çünkü buraya gelene kadar temel SEO ayarlarınızın yapılı olması gerekmektedir. Özellikle online marketing piyasasında link döngüsü sistemi çok işe yarar. Kaliteli bir link döngüsü sistemi, bugünkü ünlü marketing site-lerinin bu anlattığımız link inşasının sonuçlarından biridir. Bu sistem elbet de diğer siteler için geçerlidir. Önemli olan sadece link inşasından önce seo ayarlarınızı ve içerik girişlerinizi adım adım uygun ve titizlikte düzenlemenizdir. Peki bu konuda neler yapmalısınız bir bakalım;
• Kullanıcı dostu bir site inşa edin.
• SEO ayarlarınızı sayfanıza doğru tekniklerle doğru şekilde uygulayın.
• Sitenizin “Sandbox” gibi ceza uygulamalarına maruz olmaması bu konuda bu kriter hayati önem taşıyor.
• Sürekli araştırma yapın ve SEO bilgilerinizi tazeleyin.
• Değerli ve emek içeren içerikler üretin.
Bu aşamalardan geçmemiş iseniz henüz link inşasına ve link takibine hazır değilsiniz demektir.
Yukarıda belirttiğimiz adımları yapmasanız da link döngünüzü oluşturabilirsiniz an-cak hem siteniz için hem de arama motorları için bu etkisiz bir uygulama olacaktır. Linkler, kullanıcıların sitenizi bulmanız konusunda onlara rehber olacaktır. Ancak burada bir dezavantaj mevcut ; eğer siteniz ziyaret edilmek için hazır değilse ve si-teniz sadece link yapısıyla işliyorsa sitenizin trafiği hiç de iyi olmayacaktır.
Kaliteli bir internet sitesi için kaliteli bağlantılar gerekmektedir, bunu yeni kullanıcılar dahil bilmekte ancak yeni kullanıcıların yaptığı bir hata var. Site yayınına başladık-tan hemen sonra kaliteli linkler aramaya başlayan site sahipleri, bunları almak için can atıyor ama bu yanlış. Hem çok zaman kaybedersiniz, hem de sitenizi incele-yenler siteniz hakkında şüphe duyabilir. Peki neden hem zaman kaybı hem de şüp-he duyulmanızı gerektiren bir durum mevcut?

Bunu açıklayalım;
– Zaman kaybedersiniz çünkü kaliteli linkler kaliteli site içeriklerinin bulunduğu sitelerde bulunur. Siz yeni bir site olduğunuz için bu site sahipleri size %99.9 oranda link vermez, bunu unutun.
– Kullanıcılar sizin hakkınızda şüphe duyabilir, buna özellikle webmasterlar da-hil. Peki neden? Çünkü “****link” kastığınızı düşünebilirler.
Bu hataları yapmamaya özen gösterdiğiniz vakit, sitenizin daha sorunsuz ve yolun-da ilerlemesini sağlayacaksınız.Arama Motorları Bir Döngüdür, Düz Bir Çiz-gi Değildir

Uzun dönemde başarılı olmak istiyorsanız, iyi bir site içeriği ile birlikte arama motor-larınızla ilişkiniz iyi olmalı. Arama motorlarının mantığı aslında basittir, bu bir döngü. Yeni kullanıcılar eğer biraz webmaster forumlarında gezerse, üyelerin “Google Dal-galanması” tabirini kullandığını görecektir. Nedir bu dalgalanma? Deniz dalgalarını düşünün. Düz bir çizgi gibi sürekli olan bir şey değildir, olduğu vakit en yüksek etkiyi yapar. Google dalgalanması da böyle bir şeydir, arama hacimlerine etki yaptığı za-man bazı site sahipleri için balyoz etkisi yaparken, bazı site sahipleri için ferahlatıcı bir etki yaratır. Hitleri doğrudan etkileme gücüne sahip olan dalgalanma algoritma-sını anlamanız için diğer SEO makalelerine göz atın. Unutmayın, araştırmayı elden sakın bırakmayın.
Sonuç olarak arama motorlarının döngüsel olması demek, linklerinizi devamlı kont-rol etmeniz demektir. Rakiplerinizi de unutmayın, onların nereden linkler aldığını, nereden linkler verdiğini ve en önemlisi dönemsel hamlelerini gözden geçirmeniz sizin gelişmenizi hızlandırır.Link İnşası Hiçbir Zaman Bitmez

Kaliteli sitelerden link edinmek ve link vermek kaliteli site kullanıcılarının prensip edindikleri arama motoru hamlelerinden biridir. Peki neden link inşası hiçbir zaman bitmez, bir bakalım.
• Web dünyası sürekli gelişmekte ve konjoktürel arama motoru optimizasyonla-rı dönem dönem değişmektedir.
• Sürekli içerik üretmeniz gerektiğinden içeriklerinizde bulunan kelimelerden link alışverişi fırsatlarını gözünüzden kaçırmazsanız yakalayabilirsiniz. Bu ta-bii ki sitenizin ana site etiketleriyle ve site içi SEO etiketleriyle uygun olmalı-dır.
• Linkler bozulabilen şeylerdir, kontrol edilmesi gerekir.
• Su uyur, düşman uyumaz özlü sözünü herkes bilir. Rakipleriniz de tıpkı sizin gibi sürekli çalışır, en çok çalışan bu sofrada en çok paya sahip olur.Değişik dünyalara açık olun. Mesela bir oyun sitesiyseniz, bir teknoloji sitesiyle ileti-şim kurmayı bilin, sadece oyun – oyun link değişimi yapmayın. Komşularınızı iyi tanıyın ve aranızı iyi tutun. Zaman zaman oyun- teknoloji, oyun – (bazen) film link değişimleri yapın, misafir yazarlığı da güzel bir katkı sağlayacaktır. Aldığınız ve dı-şarıya verdiğiniz linklerin iki tarafa da kazanç sağladığından emin olun. Bu iş tek taraflı olmaz, bir taraf sürekli kazanıyorsa, bir süre sonra sürekli kazanan taraf da kaybedecektir. Oyun sitelerine baktığınızda bazen teknolojik içerikler girdiğini de göreceksiniz. Bunu gördüğünüz de bilin ki, teknolojik bir link değişimine açıktır. Bu tür ufak detaylar, sizin altın adımlarınız için merdiven olacaktır. Kaliteli içerikler, kali-teli siteler oluşturur, kaliteli siteler kaliteli para kazançları sağlar, kaliteli para ka-zançlarını da çalışkan site sahiplerine aittir.
Kaliteli SEO faktörlerinden biri de sosyal medya profilleri ve Google Plus profilleri. Sizi takip eden kullanıcılarınız sizin profilinizi de aynı dikkatle inceleyecektir. İyi bir profil, iyi bir izlenim yaratır ve bu sizin için bir avantajdır. Güzel link inşalarıyla birlik-te, profilinize koyduğunuz referanslar, sizle iş yapmak isteyen insanların daha iş yapmadan önce size saygı duymalarına ve güven duymalarına neden olacaktır. Profiliniz eski kalırsa, size farklı mecralardan ulaşan insanlar size ön yargılı olacak-tır ve – lafın gelişiyle – 1 milyar kazanacağınıza 500 milyon ile sınırlı kalırsınız. Ne-den 1 milyar kazanabilecek potansiyeliniz varken 500 milyon ile sınırlı kalasınız ki?
Sonuç olarak profil linkleri de dahil, link inşalarının döngüsü hiçbir zaman durmaz, siz dursanız da rakipleriniz durmaz. Link alışverişinizi durdurmanız demek, diğer sitelerle etkileşimlerinizi durdurmanız demektir ki, bu da tüm web alemine kapan-manız demektir. Size anlatmaya çalıştığımız mantık aslında şu ; sitenizi nasıl gün-lük ya da haftalık güncel tutuyorsanız, sitenizin sahip olduğu link inşasını da sürekli güncel tutmanız gerekir ; mantıkları aynı : içerik = linkler. Linklerinizi yenilemediği-niz takdirde, siteniz Alexa olarak – yeni içerik girdiğiniz sürece – ilerleyecek ama arama motoru interaktifliği olarak gerileyecektir. Link inşası ciddi bir uzun dönem projesidir, etkisini sonradan gösterir ve sağlam yapıldığı vakit uzun süre sürekliliğe sahip olan bir konsepttir. Bu bir etki tepki meselesi. Ne ekerseniz onu biçersiniz.
Özet Olarak
Link paylaşımı demek viral etki demek, yayıldıkça yayılırsınız. Link inşanızın başa-rılı olması için anahtar kelimelerinizi de kasmayı unutmayın. Anahtar kelimelerinizi, linklerinizle özdeşleştirin. Söylediğimiz gibi, link inşası temel SEO ayarlarından ön-ce gelmez, önce sağlam içerik ve sağlam temel ayarlar, sonra işin hasat kısmı. Son olarak ;
• Siteler taze günlük içeriklere ihtiyaç duyarlar.
• Sayfalarınıza kaliteli SEO ayarları yapın veya yaptırın, bu sizin aramalarda üst kısımlarda bulunmanızda en büyük etkendir.
• Site içi trafik (Alexa) verilerinizi gözden geçirin ve Sandbox’a düşecek uygu-lamalardan kaçının.
• Kullanıcı dostu bir site olun ve hitap edeceğiniz kitleyi iyi bilin.
• Taze içerikler ile birlikte link inşanızı sürekli güncel tutun.
• Sitenizin tekniksel çalışmalarını bir anda yapmayın, zamana yayın ve inanın.

Not: Artık ücretsiz SEO ile ilgili döküman ve argümanı sitemizden temin edebilirsiniz. Bildiğimiz tüm bilgileri ve stratejileri Seoarsiv.com'da paylaşmayı düşünüyoruz.


Kaynak : Link inşaası nasıl yapılmalı ?
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
9.06.2015, 19:36 2 (permalink)
lonely2134
lonely2134 Üye
 • Üyelik Tarihi30.07.2012
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar43
İlk soruyu ben sorayım müsadenizle Link inşaası nasıl yapılmalı ? bu kelime yerine sonu soru işaretsiz olan Link inşaası nasıl yapılmalı buna link vermek daha doğru olmaz mıydı? Sonuçta adam google'de Link inşaası nasıl yapılmalı ? bu şekilde aramaz yanlış mıyım ?
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
15.02.2016, 17:56 3 (permalink)
taraba
taraba Üye
 • Neredenİstanbul Şubesi
 • Üyelik Tarihi31.12.2015
 • Yaş32
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar6
bence de çok haklısın
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
15.02.2016, 18:28 4 (permalink)
bipixel
bipixel Üye
 • NeredenKocaeli Şubesi
 • Üyelik Tarihi17.05.2014
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar68

İlk soruyu ben sorayım müsadenizle Link inşaası nasıl yapılmalı ? bu kelime yerine sonu soru işaretsiz olan Link inşaası nasıl yapılmalı buna link vermek daha doğru olmaz mıydı? Sonuçta adam google'de Link inşaası nasıl yapılmalı ? bu şekilde aramaz yanlış mıyım ?

Google da yükselmek için değil anchor textleri çeşitlendirmek için o şekilde yapmıştım .
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
17.06.2016, 23:03 5 (permalink)
makaleyazilarim
makaleyazilarim Üyeliği durduruldu
 • NeredenAnkara Şubesi
 • Üyelik Tarihi19.10.2014
 • Yaş44
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar53
güzel bilgi için teşekkürler
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
7.07.2016, 11:51 6 (permalink)
eapaydin
eapaydin Üye
 • NeredenAnkara Şubesi
 • Üyelik Tarihi29.06.2016
 • Ticaret Sayısı0
 • Mesajlar3
Eklemek istiyorum, link inşaası yapılmalı evet; fakat link çalışması yaparken piramid kurallarının uygulanması lazım aksi halde konu dışından herhangi bir site ve ya blogdan link alındığında google dizininde ters tepecekdir ve sayfa google de belirlemiş olduğunuz anahtar kelimenin çok daha dışında değişik arama sayfalarında ve farklı sıralamalarda listelenmesini sağlayacaktır. Buda hit ve sayfa görüntüleme süresinde azalmaya neden olacaktır. Dikkat edelim arkadaşlar, konu dışı etiket ve yansı etiketlerden uzak duralım. Riske girmek istemeyenler için, örneğin; a konusu hakkındaki web sayfanızın etiketi a olsun. Merak etmeyin bir tek anahtar kelime ekliyorum diye sadece o aramada çıkacak değil emin olun google arama sonuçlarında kullanıcıyı doğru bilgiye ulaştırmak adına neredeyse hergün yeni bir çalışma gerçekleştiriyor. Dünyanın en sevilen ve en çok kullanılan arama motoru olmak kolay değil!
Programlama eğitimleri hakkında bilgilendirici makaleler; www.emreapaydin.net
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
9.07.2016, 18:56 7 (permalink)
loost123
loost123 Üye
 • Neredenİstanbul Şubesi
 • Üyelik Tarihi2.10.2014
 • Yaş22
 • Ticaret Sayısı1
 • Mesajlar175
sağolun arkadaşlar
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok Cevap Yazma Yetkiniz Yok Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
BB code is Açık Smileler Açık [IMG] Kodları Açık HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Forum Kuralları
Forum Saati: 06:19. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.
Powered by vBulletin™ Version 3.8.7
Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.