astropaykartsatis.net
User Tag List

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
24.06.2009, 00:38 1 (permalink)
iyinet
iyinet Paylaşım için teşekkürler
  • Neredenİzmir Şubesi
  • Üyelik Tarihi2.09.2002
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar5,572
jquery nedir? #permalink (permalink)
Jquery, javascript ile hep yapmak isteyip, karışık JS programlama dili yüzünden bir türlü yapamadığınız kodlamayı çok kolay ve hızlıca yapmanızı sağlayan javascript kütüphanesidir.

Diğer bir güzel yanı da jquery ile yazılan kodun tüm popüler tarayıcılarda sorunsuz çalışmasıdır, sizin kod üzerinde tarayıcı uyumluluğu çalışması yapamanıza gerek yoktur.

Jquery yi ister http://code.google.com/p/jqueryjs/ bu adresten local yani kendi bilgisayarınıza indirin, yada isterseniz sayfanızdan google da host edilen normal veya ufaltılmış js kodunu çağırın:

Ufaltılmış kodu sayfanıza eklemek için (bantgenişliği tasarrufu sağlar ve sayfa daha hızlı yüklenir):
Kod:
<script type="text/javascript" src="http://code.jquery.com/jquery-latest.min.js"></script>
Normal kodu sayfanıza eklemek için:
Kod:
<script type="text/javascript" src="http://code.jquery.com/jquery-latest.js"></script>
Buradaki derslerin kaynak kodlarini inceleyerek Jquery yi ogrenmeye calismanizi tavsiye ederim. Hepimiz calisan bir kod parcasini hemen kopyala/yapistir yontemi ile sayfamiza eklemeyi severiz. Ancak jquery hem cok basit hem de cok guclu bir kutuphane. Adim adim ogrenmeye calisin cunku jquery yi ogrendiginizde jquery ile neler yapilabilecegini ogrendiginizde onunuzde yeni ufuklarin acildigini hissedeceksiniz. Bu PHP ogrenmek gibi birsey.
Konu açmadan önce " FORUM KURALLARI " bölümünü gözden geçirin.

Her türlü soru, öneri, memnuniyet, şikayet ve bilgi taleplerinizi iletmek için " MAİL " adresimizi kullanabilir veya " İLETİŞİM FORMU " üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kurallara Uyduğunuz için Teşekkürler !
Hızlı PM Gönder
Gönder
24.06.2009, 02:01 2 (permalink)
airweb@netrap.netairweb
  • Üyelik Tarihi1.07.2008
  • Yaş33
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar60
Verilen kodları <head> tagından hemen sonra mı eklemeliyiz.
Hızlı PM Gönder
Gönder
24.06.2009, 08:00 3 (permalink)
iyinet
  • Neredenİzmir Şubesi
  • Üyelik Tarihi2.09.2002
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar5,572

Verilen kodları <head> tagından hemen sonra mı eklemeliyiz.

Hayir boyle bir mecburiyet yok, hatta en iyi performans icin CSS ler head icinde, JavaScriptler ise sayfanin en altinda yani </body> den hemen once yerlestirilmesi tavsiye edilir.

Ancak soyle bir durum soz konusu, eger sayfa yuklenmesi bitmeden herhangi bir jquery fonsiyonu kullanmak istiyorsaniz, jquery kutuphanesini jqueryi kullanmadan once cagirmalisiniz.

Her türlü soru, öneri, memnuniyet, şikayet ve bilgi taleplerinizi iletmek için " MAİL " adresimizi kullanabilir veya " İLETİŞİM FORMU " üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Hızlı PM Gönder
Gönder
24.06.2009, 08:01 4 (permalink)
Darkart
  • Üyelik Tarihi1.07.2005
  • Yaş41
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar4,441
<head></head> tagları arasına eklenecek.

EDİT:

peki js leri <head> arasına eklemek avantaj değilmidir sayfa çağırılırken yüklenmesi için? Ben bazen kodları incelerim ve hiç bir büyük portalda sona eklendiğini görmedim o yüzden soruyorum.
Hızlı PM Gönder
Gönder
24.06.2009, 08:03 5 (permalink)
iyinet
  • Neredenİzmir Şubesi
  • Üyelik Tarihi2.09.2002
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar5,572
Boyle bir mecburiyet yok venom, hatta tum JS kodlarin sayfanin sonuna eklenmesi daha iyi sayfa yukleme performansini sagliyor.

Hızlı PM Gönder
Gönder
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Seçenekler