Geri Dön   iyinet.com Webmaster Forum > Sosyal ve Güncel > Güncel Konular - Haberler

LinkBack Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 14:44
Xander01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 7
Xander01 is an unknown quantity at this point
Standart Maya Deneyi İle Sorunum Var

Merhaba arkadaşlar.

Ben Maya,Su,Şeker,Balon İle Bİr deney Yapıyorum fakat bir sorunum var.

Şimdi bir kaba maya,şeker,suyu koyup karıştırıyorum daha sonra o karışımı bir pet şişeye doldurum pet şişenin ağızına balon geçiriyorum ve o şişeyi sıcak bir su kabının içine koyup mayalanmasını bekliyorum daha sonra balon şişmeye başlıyor.

Şimdi buraya kadar her şey normal fakat kafama takılan bir kaç soru var.

Balon belli bir seviyeye kadar şişiyor ben daha da çok şişmesini istiyorum , bunun için bakteri üremesini arttırmam gerekiyor fakat nasıl yapabilirim onu çözemedim bir türlü :confused::confused::confused:
Birde bu mayalanma olayında rol oynayan canlıları kısaca yazarsanız çok sevinirim.

İyi Günler.
Sponsored Links
  #2 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 15:24
tetal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nerd

Nereden: Ordan, burdan..
Tecrübe Puanı: 14
tetal has a spectacular aura abouttetal has a spectacular aura about

Alıntı:
Xander01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaşlar.

Ben Maya,Su,Şeker,Balon İle Bİr deney Yapıyorum fakat bir sorunum var.

Şimdi bir kaba maya,şeker,suyu koyup karıştırıyorum daha sonra o karışımı bir pet şişeye doldurum pet şişenin ağızına balon geçiriyorum ve o şişeyi sıcak bir su kabının içine koyup mayalanmasını bekliyorum daha sonra balon şişmeye başlıyor.

Şimdi buraya kadar her şey normal fakat kafama takılan bir kaç soru var.

Balon belli bir seviyeye kadar şişiyor ben daha da çok şişmesini istiyorum , bunun için bakteri üremesini arttırmam gerekiyor fakat nasıl yapabilirim onu çözemedim bir türlü :confused::confused::confused:
Birde bu mayalanma olayında rol oynayan canlıları kısaca yazarsanız çok sevinirim.

İyi Günler.
maya miktarını arttırmayı denedin mi?

#3 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 15:31

Alıntı:
tr.st Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
maya miktarını arttırmayı denedin mi?
bozulmuş süt bozulmuş et felan eklemek gibi yöntemler lazım bana mevcut olan maddelerin miktarını arttırmak kural ihlali imiş
  #4 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 15:37
yagmayok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ödüllü Roman Kahramanı

Tecrübe Puanı: 16
yagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond repute

Ne tür bir maya kullandığınızı yazabilir misiniz...

Birde işlemleri yaparken (Sıcak suya koyduğunuz zaman) karanlık bir ortam yaratmaya çalışın.

kural ihlali dediğiniz için merak ettim bu bir yarışma mı ?

Yaşadım Diyebilmen İçin
  #5 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 15:40

Alıntı:
yagmayok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne tür bir maya kullandığınızı yazabilir misiniz...

Birde işlemleri yaparken (Sıcak suya koyduğunuz zaman) karanlık bir ortam yaratmaya çalışın.

kural ihlali dediğiniz için merak ettim bu bir yarışma mı ?
Kullancıgım mayanın adı yaş hamur mayası.
Sıcaksuya koyduktan sonra karanlık bir yerde bekleteceğim bunu düşünmemiştim deneyeceğim.

Yarışma diyebiliriz . sınıfta FEN derslerinden herhangi biriyle ilgili proje yapmamız lazım onun için uğraşıyorum

Birde süt eklesem karışıma mayalanma olayını arttırabilir mi acaba ?
  #6 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 15:42
tetal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nerd

Nereden: Ordan, burdan..
Tecrübe Puanı: 14
tetal has a spectacular aura abouttetal has a spectacular aura about

ekmek içi kullanmayı denermisin? ev yapımı içkilerde mayalandırıcı olarak kullanılıyordu. benzer reaksiyonu verebilir

#7 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 15:44

Alıntı:
tr.st Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ekmek içi kullanmayı denermisin? ev yapımı içkilerde mayalandırıcı olarak kullanılıyordu. benzer reaksiyonu verebilir
tamamdır onuda kenara not ediyorum teşekkurler.
TÜm fikirleri aldıktan sonra deneylere başlayacağım
  #8 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 15:53
Ödüllü Roman Kahramanı

yagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond reputeyagmayok has a reputation beyond repute

Sonucu buraya yazarsan memnun olurum.
Eğer bir sonuç elde edemezsen bana söyle kitapları bir araştırım belki daha farklı bir sonuç bulabilirim...

Başarılar...

Yaşadım Diyebilmen İçin
  #9 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 17:25

evet arkadaşlar 1 saatlik deneyin sonucunu yazıyorum

İlk Başta Çay Bardağına 3 Yemek Kaşıgı Su Koydum Daha sonra tr.st arkadaşımın tavsiyesine uyarak suya ekmek için ekledim ( üfeleyerek küçük parçacıklar halinde) daha sonra karıştırdım onları daha sonra 3.5-4 çay kaşığı şeker ekledim. Daha sonrada deneye başlamadan 1 Saat önce bir kasaye süt koyup onu balkona güneşe koymuştum. O sütten biraz karışımımıza ekledim. Süt koymamdaki amaç sütün hem mayalanmayı hızlandırması hemde bakteri sayısını arttırıp balonun daha fazla şişmesini sağlamaktı neyse daha sonra karıştırdım en son olarakta 3-4 çay kaşığı maya ekleyip homojen olana a kadar karıştırdım ve o karışımı küçük su şişesine aktardım ve hemen su şişesinin ağzına balonu geçirdim . Sonra bir kaba sıcak su ilave ettim . Şişeyi sıcak suyun içine koydum ve yagmayok arkadaşımın önerisini uygulayarak karanlık bir ortamda bekletmeye aldım. Suyun sıcaklıgını korumasına dikkat ederek su soğumaya başladıgında sıcak su ilave edip dengeyi korumaya çalıştım ve bu evreleri fotoğraf olarak çektim.

Sonuç:

Balon istediğim kadar olmasada 1. deneyime göre çok fazla şişdi. Demekki ekmek içi,süt,karanlık ortamdan biri yada hepsi balonun daha fazla şişmesinde rol oynadı bu deney tam 1 saat sürdü. Hafta sonu ise kontrollü deney yapacağım ve ekmek içi,süt, karanlık ortam dan hangisinin balonun şişmesini etkilediğini öğrenmeye çalışıcağım.

Bilimsel Sonuç:

Yaptıgım bu olay bir nevi fermantasyon yani bir bir maddenin bakterilerce parçalanıp CO2 ye dönüştürülmesi olayı . Oluşan CO2 sayesinde balon şişiyormuş.

Çektiğim fotoğrafları en yakın zamanda ekleyeceğim.
Yardımı geçen herkeze teşekkurler

Konu Xander01 tarafından (8.04.2008 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir.
  #10 (permalink)  
Alt 8.04.2008, 17:37
Ödüllü Roman Kahramanı

Fotoğrafları bekliyorum...

Bu arada suyun sıcaklığını kaç gibi yapıyorsun bilmiyorum ama 50-60 civarlarında tutarakda bir deneme yap... Sakın kaynatıp ta deneme

Yaşadım Diyebilmen İçin