Geri Dön   iyinet.com Webmaster Forum > Sosyal ve Güncel > Güncel Konular - Haberler

Kullanici Etiket Listesi

LinkBack Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 21.11.2007, 23:03
Mywedding - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rightful

Nereden: www.odatv.com
Ticaret Sayısı: (0)
Exclamation İnternet sansürü cuma günü başlıyor

İnternet suçlarının önlenmesinde yeni dönem 23 Kasım Cuma günü başlıyor.

Şimşek, internet ortamında Atatürk aleyhine işlenen suçlar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlamayı içeren ve “katalog suçlar” olarak nitelendirilen 8 suçla ilgili erişimin engellenmesine yönelik mahkeme kararlarının gereğinin yapılması için artık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderileceğini söyledi.

Şimşek, 5651 sayılı yasanın 8. maddesinin, özellikle müstehcenlik ve çocuk istismarı suçlarını oluşturan yayınlara ilişkin erişimin engellenmesi kararının doğrudan Başkanlık tarafından verilebilmesine imkan tanıdığını da belirtti.

Alıntı ve Detaylı Haber: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/7732503.asp?top=1

----------------------------------------------------------------------

Soruyorlar

- Kişisel hakaret nedir? Hangi cümleler hakarete girer.

- Müstehcenlik nedir? Toplumun genelini kapsayacak bir müstehcenlik kavramı var mı? Müstehcen yazı nedir? Müstehcen Fotoğraf nedir?

- Yurtdışında yayın yapan Türkiye yasalarına göre işini yürütmeyen sınırsız özgürlük tanıyan Blog sistemlerinde (blogger.com , Wordpress vb.) milyonlarca kişinin bloğu bulunuyor.

3-4 kişinin bloğunda yazdığı yazı yada kullandığı video-foto nedeniyle bu site tamamiyle kapanacak mı? Örnek olarak Wordpress.com’a içindeki 8 blogcu yüzünden tüm siteye erişim engellenmişti.

- Yasanın 4. maddesinin 2. bendinde "İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur" diye bir hüküm bulunuyor. Google ve yahoo gibi arama motorları vb. fotoğraf ve video arama motorlarının durumu ne olacak?

- Yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği web siteleri genelde sadece e-posta adresi verirler. Çünkü yayın organları hergün binlerce telefonu karşılama lüksü yoktur. Tebligat email adresine yapılırken bu e-postanın ulaşıp ulaşmadığı neye göre kanıtlanacak. Bir e-postanın junk maile düşmesi ya da e-posta alan kişinin posta sistemlerindeki bir arıza durumunda ne olacak?

Ve bir başka soru:

Kurul üyeleri kimler olacak? Özel sektörden ve Türkiye’nin önde gelen internet firmalarından temsilciler bulunacak mı? İşte bu soruların yanıtları verilmeden uygulanacak bir yasanın Türkiye’yi çağın buluşunda geri götüreceği ve önünü tıkayacağı aşikardır.
Sponsored Links
  #2 (permalink)  
Alt 22.11.2007, 21:25
favorites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Turkiye

açmışlar bir kurum. vermişler adını : telekomikasyon bilişim bilmem ne kurumu. adını tam hatırlamıyorum. dikmişler başına bir amca. az önce kanal24 haber kanalındaydı..sorulara cevap veriyordu - vermeye çalışıyordu.

haber sunucusu hanım soruyor : bu belirtilen kategorideki siteleri kim kapatacak? bir ekip mi? mahkeme mi? savcımı? sizmi? kim?

- o konulara şu an girmeyelim..ben kurumumuzu anlatayım diyor amca

olurmu hiç diyor sunucu. sizi bu yüzden çağırdık. soru - cevap yapalım ki herkes anlasın ne olup biteceğini.

"EVET SADECE BEN" DİYOR amca..
yani gelen ihbarlara bakacak.
a sitesi : hımmm kadının göğsü görünüyor..indir aşağı.
b sitesi : hımmm kalça var bunda. töbe estağ...indirelim..
c sitesi : hımmm hükümet aleyhtarı yazılar makaleler..e nasıl indireceğiz? aa bak şurda müstehcen bir yazı..indirdik..

ya kardeşim bu nasıl bir kurumdur? bu nasıl işleyiştir. bu ne sansürdür..
bu resmen internette kilit vurmaktır..

"intihara yönlendirme "

Allah aşkına bu siteyi nasıl analiz yapacaksınız? yani bir insan nasıl intihara yönlendirilir? Buna bu amca nasıl karar verecek?

o zaman ben doğan medya grubunu ihbar edecegim.çünkü beni depresyona sokuyorlar yaptığı haberlerlerle..bu mudur?

müstehcenlik :

hadi çocuk vs..yazmak istemiyorum..onu anladık..eyvallah. 7 den 77 ye herkes hemfikir elbette bu konuda. ama " müstehcenlik " kelimesi nedir onu anlamadım? yani ben erotik video izlemek istiyorum mesela. buna kim yasak koyabilir?bu amca mı? bu nasıl mantıktır nasıl anlayıştır.
hayır benim yakındığım konu tamamen şudur : Bu komplike ve organize bir kurum olsa ve herşey yasalar çerçevesinde yapılsa eyvallah.
Yargı, mahkeme vs kararı olur inceleme yapılır kapatılır uygunsa. ama sen kalk getir bir amcayı kurumun başına " indir - kaldır " uzaktan kumanda..
  #3 (permalink)  
Alt 22.11.2007, 21:30
CMYLMZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Forumdan ayrıld

benmi yanlış hatırlıyorum yoksa zamanında "şeytan aleti" adlı matbaa makinesini istemeyenlerde aynı zihniyetin ataları değillermiydi ?
  #4 (permalink)  
Alt 22.11.2007, 21:34
foryou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
foryou
Guest

aslında çok uğraşırlar böyle direk interneti kapatsınlar türkiye'de olsun bitsin kökten çözüm nasıl bir zihniyet anlamak zor.
  #5 (permalink)  
Mxcoder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Istanbul

bu haberi görünce bir yanlış anlaşılma olduğunu düşündüm.bunu sansürleme görevini bu adamlara kim veriyor,neye hizmet için yapıyor anlayamadım.Fuhuşa yönelten siteler diyede geçiyor.Bunun önünü sansürle alacaklarını zannediyorlar.Yakında genelevleride kapatır bunlar.Bu resmen özel hayata müdahele.Bunları şikayet edebileceğimiz bir kurum yok mu ?
  #6 (permalink)  

bu zihniyet nedir biliyormusunuz
bu zihniyet "özgürlükten korkan " zihniyettir..

bu saydıkları maddelere kesinlikle karşı değilim ben şahsen..bakın yanlış izahat olmasın diye tekrar ediyorum..evet bahsedilen içerikler varsa gereken yapılması lazım.
ancak benim izah etmek istediğim olay farklı..ortada " samimiyet yok "...yani belirlenen yoldan gitmek için bu 8 madde öne sürülüyor..bir süre sonra başka şeyler çıkacak..bu sefer yazılar makaleler vs..atacaklar ortaya
ve bir zaman gelecekki bakacağız herkes sessiz herkes suskun..
buyurun ödeyin ayda 90 YTL adsl için..ceplerini doldurun..
  #7 (permalink)  
Alt 22.11.2007, 21:35

Alıntı:
Mxcoder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu haberi görünce bir yanlış anlaşılma olduğunu düşündüm.bunu sansürleme görevini bu adamlara kim veriyor,neye hizmet için yapıyor anlayamadım.Fuhuşa yönelten siteler diyede geçiyor.Bunun önünü sansürle alacaklarını zannediyorlar.Yakında genelevleride kapatır bunlar.Bu resmen özel hayata müdahele.Bunları şikayet edebileceğimiz bir kurum yok mu ?
kimi kime şikayet edeceksin..ya sokaklara döküleceksin yada kuzu gibi oturacaksın..
bu hepimiz için geçerli..

kuzu kuzu me, çık tepeme, haydi gidelim memlekete..
  #8 (permalink)  
Alt 22.11.2007, 21:51
CMYLMZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Forumdan ayrıld

yakında onun sapı bunun çöpü derken sadece onların istegi doğrultusunda hazırlanmış siteler yer almaya başlayacak (onlar = kendilerine uygun olmadığını düşünen ve aptal sabuk yasaklar koyan zihniyet)

Komik ama yaşanabilecek bir örnek:

"Hacışakir sabunlarını sitesi kapatıldı"

- Gerekçe neydi acaba ?

-- Kötü şeylere teşvik ediyor kardeşim kapattık bizde"

Milletler Hakettikleri şekilde yönetilirler....
  #9 (permalink)  
Alt 22.11.2007, 22:05
mathiaxbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

diktatörlükte demokrasiyle başlar
  #10 (permalink)  
Alt 24.11.2007, 00:45
hakan20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İnsanların internet özgürlüğünün elinden alınmasından başka birşey değil.Özellikle müstehcenlik kelimesi çok geniş kapsamlı bir kelime.Bu madde ile üstü açık poz veren manken resimleri yayınlayan tüm forum , blog, resim galerisi sitelerinin rahatlıkla istendiği taktirde kapatılabilir.Kaldıki çoğu cinsel partner ve yetişkinlere yönelik video sitesinde 18 yaşından küçüklerin girmesi yasaktır ibaresi var.Bu yazı sitede yazıyor ve hala 18 yaşından küçük biri bu siteyi ziyaret ediyorsa bu suç webmaster değildir.