User Tag List

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
4.08.2016, 11:46 1 (permalink)
SanalYonetmen
SanalYonetmen Üyeliği durduruldu
  • Neredenİstanbul Şubesi
  • Üyelik Tarihi26.01.2016
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar43
Google Adwords Negatif Eşleme #permalink (permalink)
Google Adwords Reklam Kampanyaları

Google Adwords, özellikle son zamanlarda işletme sahiplerinin E Ticaret sitelerini, ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarabilmek için sıkça kullandıkları bir internet reklamcılığıdır. Oluşturulan Google Adwords reklam kampanyalarında işletmeleri kullanıcılara ulaştıran belirleyici faktör, anahtar kelime seçimleridir. Reklam kampanyalarını oluştururken kullanılacak anahtar kelimeler; ürün ve hizmetlerin bulunabilirlik oranlarını ve kullanıcılara ulaşılabilirlik oranlarını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden oluşturacağınız reklam kampanyası için kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlerken dikkatli olmanız gerekmektedir.Google Adwords reklam kampanyalarında, doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi kadar; oluşturulacak reklam kampanyası için tercih edilecek anahtar kelime eşleme türü de çok önemlidir. Google Adwords kampanyalarının beklenen başarıya ulaşabilmesi için doğru şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Yapılması gereken optimize çalışmaları arasında seçeceğiniz “anahtar kelime eşleme türü” tercihi de büyük öneme sahiptir. Google Adwords eşleme seçenekleri arasında tercih edebileceğiniz beş farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar: “Geniş Eşleme, Geniş Eşleme Düzenleyici, Sıralı Eşleme, Tam Eşleme ve Negatif Eşleme” türleridir. Bu eşleme türlerinden biri olan, negatif eşleme seçeneği ise en doğru hedef kitleye ulaşma konusunda, kullanılan önemli bir seçenektir. Şimdi, negatif eşleşmenin ne olduğuna ve negatif eşleşmenin sağlayacağı faydalara bir göz atalım.

Google Adwords Negatif Eşleme Nedir?

Negatif eşleme; oluşturulacak reklam kampanyaları doğrultusunda, Google’da yapılan arama sorgularında reklamın çıkmasının istenmediği anahtar kelime veya anahtar kelime gruplarının belirlenmesini anlamına gelmektedir. Yani, kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda kullanılan kelimeler arasında mevcut reklam kampanyasındaki ürün veya hizmeti içermeyen kelime öbekleri varsa bu aramalarda reklamın çıkması engellenebilmektedir. Böylelikle, Google Adwords reklam kampanya maliyetleri düşerken, belirlenen kampanya bütçesi ile daha fazla hedef kitleye ulaşılabilmektedir. Negatif eşleme seçeneği kullanılarak, belirlenen hedef kitle için reklam kampanyaları daha fazla optimize edilebilmektedir.
Negatif Eşleme Seçeneği Nasıl Uygulanır?

Negatif eşleme seçeneğine uygun reklam kampanyalarını oluştururken, kullanıcılar tarafından yapılan arama sorgularında mevcut reklamla ilgisi olmadığı tespit edilen kelime veya kelime gruplarının başına “-” eksi işareti konulmaktadır. Böylelikle ürün veya hizmete yönelik olarak oluşturulmuş olan reklam kampanyası için sadece ilgili anahtar kelimelerle yapılan aramalarda reklamın görüntülenmesi sağlanır. Örnek vererek açıklayacak olursak; E Ticaret sitenizden çelik kasa sattığınızı varsayalım. Kullanıcıların yaptıkları aramalarda, ‘çelik, çelik madde, çelik masa, çelik kapı’ ve benzeri kelime ve kelime öbekleri ile arama yaparak sizin reklamınıza ulaştıklarını düşünelim. Ancak siz çelik madde, çelik masa veya çelik kapı satmadığınız için bu tür arama sonuçlarında reklamınızın çıkmasını istemiyorsunuz. O zaman yapılması gereken şey; masa, madde, kapı ve benzeri sizin hizmet ve ürününüz ile alakası olmayan kelimelerin başına eksi (-) işareti koyarak negatif eşleme yapabilirsiniz. Böylelikle reklamlarınız bu tür arama sonuçlarında görüntülenmeyecektir. Ayrıca size getirisi olmayacak olan anahtar kelimeler reklam kampanyalarınızda hariç tutularak maliyetlerinizi azaltabileceksiniz.

Google Adwords Negatif Eşleme Seçeneğinin Temel Avantajları

• Oluşturulacak reklam kampanyalarında en doğru hedef kitleye ulaşılmasını sağlar
• Google Adwords reklam kampanyalarının, tıklanma oranını yükseltir
• Reklam kampanyası için harcanacak maliyetleri düşürerek, optimize edilmesine olanak sağlar
• Google Adwords reklamları için yapılan yatırımlardan alınacak geri dönüş getirilerini artırır
• Negatif Eşlemenin Kullanım Alanı ve Seçenekleri

Google Adwords reklam kampanyalarında, negatif eşleme türü iki farklı şekilde kullanılabilir. Negatif eşleşme; reklamlar için hazırlanan genel kampanyalarda kullanılabileceği gibi bir alt kategori olan reklam grupları düzeyinde de kullanılabilir. Genel kampanya düzeyinde negatif eşlemeden faydalanılacaksa; o kampanya içerisinde yer alan tüm reklam grupları için negatif eşleme seçeneği geçerli olmaktadır. Eğer negatif eşleme sadece reklam grubu düzeyinde kullanılacaksa belirlenen negatif anahtar kelimeler sadece o reklam grubu için geçerli olacaktır. Ayrıca negatif eşleşme türü genel olarak sadece arama ağı reklamlarında kullanılan bir seçenektir. Yani görüntülü reklam ağı kampanyalarından çok, arama ağı reklam kampanyalarında tercih edilmektedir. Ancak istenirse görüntülü reklam ağı kampanyalarında da negatif eşlemeden yararlanılabilir. Görüntülü reklam ağı kampanyaları için negatif eşleme türü uygulanırsa; belirlenen anahtar kelimelere uygun olarak farklı web siteleri ziyaret eden kullanıcılara ilgili reklam kampanyası gösterilmemiş olur.

Ayrıca, negatif eşleme türünü kullanırken iki farklı seçenek bulunmaktadır. İster kelime bazında negatif eşleme yapılabilir istenirse kelime öbekleri bazında negatif eşleme yapılabilir. İkisi arasındaki fark şudur: Kelime bazında negatif eşleme seçeneği tercih edilirse sadece belirlenen negatif tekil kelimeler üzerine arama yapan kullanıcılara reklamlar gösterilmez. Eğer, kelime öbekleri bazında negatif eşleme seçeneği tercih edilirse reklam kampanyası bu kelime öbeklerini içeren veya onlara yakın terimleri içeren aramalarda gösterilmez.Negatif Eşleme Sürecini Doğru Belirlemek

Google Adwords reklam kampanyalarını optimize ederken seçilecek kelime eşleşme türü kadar eşleşme türü bazında kelime ve kelime öbeklerinin doğru süreçte belirlenmesi de önemlidir. Kampanya ve reklam gruplarının oluşturulacağı sürecin başında, reklam gösteriminin olmaması istenen negatif eşleme kelime ve kelime öbeklerinin belirlenmesi daha doğru olacaktır. Böylelikle reklam kampanyasının başladığı andan itibaren en doğru hedef kitleye ulaşılma şansı olur. Daha sonrasında, reklam kampanyasının devam ettiği süre içerisinde hedef kitle bazında sapmalara sebep olan anahtar kelime ve kelime grupları belirlenerek bunlarda negatif eşleme yapılarak düzenleme yapılabilir. Bu da reklam kampanyası ile ulaşılmak istenen hedef kitleyi olabildiğince optimize etmeyi sağlar.

Kaynak: http://sanalyonetmen.com/google-adwords-negatif-esleme/
Hızlı PM Gönder
Gönder
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok Cevap Yazma Yetkiniz Yok Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
BB code is Açık Smileler Açık [IMG] Kodları Açık HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Forum Kuralları
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Google Adwords Hakkında - Google Adwords Kampanyalarınızı İyileştirin SanalYonetmen Google Adwords 0 6.04.2016 16:47
Satış : Google News Kayıtlı Siteler : 20 TL'den başlayan fiyatlar! tamideal Tanıtım Yazısı 6 12.11.2014 18:06
Google Adsense ile ilgili Sorularınızı Cevaplıyorum Priapos Google Adsense 113 7.10.2013 08:17
Google AdSense - Terimler Sözlüğü TCWebmasTR Google Adsense 1 21.07.2013 16:42
Google adsense bakımdamı shopyland Google Adsense 17 27.08.2006 10:11

Forum Saati: 19:25. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.
Powered by vBulletin™ Version 3.8.7
Copyright © 2018 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
bitcoin forum