astropaykartsatis.net
User Tag List

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
Toplam 9 Sayfadan 1. Sayfa
21.03.2008, 17:36 1 (permalink)
gifted
  • Üyelik Tarihi5.01.2005
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar1,917
Dmoz'a site eklemek için yapılması gerekenler #permalink (permalink)
Öncelikle Türkçe kısmı için : www.dmoz.org/World/Türkçe/ açıyoruz.

Bu yazıda iyinet forumlarını örnek göstereceğim.Siz kendi sitelerinizi benzer şekilde kayıt edebilirsiniz.

Karşımıza kategori sayfaları gelecektir.Buradan;

Bilgisayar/İnternet/Web/Mesaj Panoları/Webmaster Forumları

(Bu bölümde iyinet forumları gördüğünüz gibi eklenmiş)

İç Kategorilere inmenin önemi;Gördüğünüz gibi örnekte ana kategorileri atlayarak gidebileceğimiz en alt alt kategoriye kadar gittik.Eğer siz İnternet kategorisi benim sitemi kapsıyor.O kısma ekleyeyim derseniz siteniz kabul edilmeyecektir.Siteyi tam tanımlaması açısından gidebileceğiniz en alt kategoriye kadar gitmek çok önemlidir.Bunu kesinlikle unutmuyoruz.

Site Adresi:http zaten varsayılan olarak metin kutusuna eklenmiştir.Siz sadece www.iyinet.com veya forum.iyinet.com şeklinde adresinizi yazınız.Bizim burada forum.iyinet.com yazmamızın sebebi eklemek istediğimiz bölümün forum kısmı olmasıdır.Biraz daha açıklamak gerekirse,iyinet.com direk adresi websayaç ve toplist gibi düşünürsek bu adresin açıklaması bambaşka olurdu.Burada eğer forum bölümünüz ve siteniz birbiriyle tamamiyle alakalı ise tabi ki site adresinizi yazacaksınız.Ama iyinet örneğinde görüldüğü gibi;

www.iyinet.com - > Toplist
forum.iyinet.com - > Webmaster Forumu

Bu yüzden direk site adresi ile tanıtım yapamazsınız.Bu konuda da çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.Ayrıca subdomain adresi ile kayıt yaptığınız taktirde ana siteniz ile tekrar kayıt olmak istemeniz durumunda kayıt olamayabilirsiniz.Çünkü aynı adresle ile ikinci kez başvurduğunuzu söyleyebilirler.Bu durum editörün insiyatifindedir.Ana domaini vererek kaydetmenizde mümkündür.Ancak açıklamanızın tüm kısımları net açıklayacak şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.

Site Başlığı:Sitenin 5 kelimeyi geçmeyecek şekilde sloganını yazabilirsiniz.Riske girmeyip site adresini yazmak en mantıklısıdır.

Site Açıklaması:İşte bu bölüm çok önemlidir.Bu kısımda kesinlikle sitenizi övmeyin.Şöyle düşünün site size ait olmasıydı,siz bu siteyi nasıl tanımlardınız?Ayrıca yazım kurallarına çok dikkat ediyoruz.Özellikle virgül,nokta vb. yanlış kullanmamaya özen gösterin.

Burada size en büyük kolaylığı önceden kayıt olmuş siteler sağlayacaktır.Onların açıklamalarını dikkatlice okuyun ve o cümlelerden fikir alarak kısa ve öz şekilde sitenizi açıklayınız.

Örneğin biz bu örnekte;"Arama motoru optimizasyonu,web uygulamaları ve reklam ağları hakkında çeşitli bilgiler içeren forumdur."

Orjinal olarak eklenmiş olduğu açıklama;"Arama motoru optimizasyonu, e-ticaret ve hosting gibi konularda tartışma ortamı sunuyor. Üyelik için davetiye gerekiyor."

Örneğin yukarıdaki "Üyelik için davetiye gerekiyor."yazısı fazladan yazılmış bir cümledir.Bu tarz ekstra cümleler kurmaya gerek yoktur.Bu cümle ile kayıt edilmiş diyebilirsiniz.Ama sanırım işinizi şansa bırakmaya gerek yoktur.Açıklamada özel'e inmeyin genel olarak kısa cümeleler ile tanıtıp geçin.

E-Posta adresi:Kendi tecrübelerimden eklediğiniz siteye ait bir mail veya gmail kullanmanız yararınıza olacaktır.

Her metin kutusunun altında açıklamalar vardır.O açıklamalarıda okumayı kesinlikle ihmal etmeyin.Unutmayın bu şekilde eklemenize rağmen siteniz kabul edilmediyse,burada sorun başvurunuzdan değil sitenizden kaynaklanıyordur.Sitenizin içeriğini özgür ve kaliteli tutmaya dikkat edin.Aradan 2 ay geçtikten sonra cevap gelmez ise tekrar deneyebilirsiniz.

Bol hitli günler...

Gifted.ib (Kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz)
Hızlı PM Gönder
Gönder
21.03.2008, 17:43 2 (permalink)
gokhans19
  • Neredenİstanbul Şubesi
  • Üyelik Tarihi26.09.2007
  • Yaş29
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar3,638
Ben geçen hafta ekledim ama hala onaylamamışlar.
Hızlı PM Gönder
Gönder
21.03.2008, 18:55 3 (permalink)
yagmayok
yagmayok Ödüllü Roman Kahramanı
  • Üyelik Tarihi25.01.2005
  • Yaş33
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar4,785

Ben geçen hafta ekledim ama hala onaylamamışlar.

Öyle her siteyi onaylasalardı ...! :p

Mesela bende kaliteli olduğunu düşündüğüm bir sitemi ekledim. Lakin hala onaylanmadı...
Hızlı PM Gönder
Gönder
21.03.2008, 19:13 4 (permalink)
gokhans19
  • Neredenİstanbul Şubesi
  • Üyelik Tarihi26.09.2007
  • Yaş29
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar3,638
Benim eklediğim site ordakilerden 1000 kat daha kaliteli..
Hızlı PM Gönder
Gönder
21.03.2008, 21:01 5 (permalink)
mehmet-ali
  • Üyelik Tarihi6.02.2007
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar578
Q : Dmoz a site nasıl eklenir ?
A : İçerden tanıdığın olursa.
Hızlı PM Gönder
Gönder
21.03.2008, 21:21 6 (permalink)
Murat
  • Üyelik Tarihi5.09.2006
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar79
dmoz editörlerinde iş yok bence işlerini iyi yapmıyorlar.
Hızlı PM Gönder
Gönder
21.03.2008, 22:02 7 (permalink)
gifted
  • Üyelik Tarihi5.01.2005
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar1,917
Arkadaşlar o kişilerde bu işi gönüllü olarak yapan kişilerdir.Bende bazı siteleri dmoz kaydettirdim.Bazıları 1-2 hafta içersinde onaylanırken bazıları onaylanmadı.O zaman hatayı dmoz editöründe değil sitemde aradım.Oraya eklenen sitelerden daha iyi bir siteye sahip olduğunuzu başkalarıda düşünüyor ise başvurmaktan vazgeçmeyin.Eminim onaylanıcaktır...
Hızlı PM Gönder
Gönder
23.03.2008, 15:34 8 (permalink)
ZdeArBaN
  • Üyelik Tarihi6.06.2006
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar424
sanırım dmoz ilk olarak sitenin title sine bakıyor. Örn: iyinet.com Sitesini dmoz eklemek için başvurduk, Site ismi ile dmoza başvuru yaptığınız site title ismi arasında farklılık var ise editörler siteyi incelemeden kapatıyorlar diye düşünüyorum.
Hızlı PM Gönder
Gönder
26.03.2008, 17:25 9 (permalink)
gifted
  • Üyelik Tarihi5.01.2005
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar1,917

sanırım dmoz ilk olarak sitenin title sine bakıyor. Örn: iyinet.com Sitesini dmoz eklemek için başvurduk, Site ismi ile dmoza başvuru yaptığınız site title ismi arasında farklılık var ise editörler siteyi incelemeden kapatıyorlar diye düşünüyorum.

Hayır bu tarz bir işlem söz konusu değildir.Böyle bir durum olması rastlantıdan ibaret olabilir.Ayrıca site title kısmına genelde site adı veya sloganı yazıldığı için ve yine dmoz başvurusunda da bu tarz bir bölüm girildiği için yanılmış olabilirsiniz.Şöyle bir örnek vermek gerekirse;

Dmoz Site Başlık:İyinet
Site Başlık(Title):İyinet Webmaster Forumları

Bu tarz bir yazım var diye kabul edilmemeniz söz konusu değildir.
Hızlı PM Gönder
Gönder
3.06.2008, 01:50 10 (permalink)
InnoCent
  • Üyelik Tarihi17.11.2007
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar204
Soru : Dmoz'a nasıl kayıt Ettirebilirim ?
cevap : Editörlere Para Vererek

Soru : Editörler Neden Para Alıyor ?
cevap : bazı ********ler Bu Yoldan bile para kazanmaya çalıştıgı için
Hızlı PM Gönder
Gönder
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
Toplam 9 Sayfadan 1. Sayfa
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)

Seçenekler