Tekil Mesaj gösterimi       Konu: memcached kurulumu - PHP, VBulletin VBSEO ve MySQL için
12.12.2007, 00:45 9 (permalink)
iyinet
iyinet Paylaşım için teşekkürler
  • Neredenİzmir Şubesi
  • Üyelik Tarihi2.09.2002
  • Ticaret Sayısı0
  • Mesajlar5,572
memcached i çalıştırdık sıra konfigürasyon ayarlarında #permalink (permalink)
1. Önce php.ini yi ayarlayacağız.
php.ini nin nerede olduğunu bulup açmak için
# php -i | grep php.ini
Configuration File (php.ini) Path => /usr/local/lib
Loaded Configuration File => /usr/local/lib/php.ini

Bu çıktıdan kullanacağımız php.ini nin /usr/local/lib/php.ini olduğunu anlıyoruz. Dikkat bu sizin sisteminizde farklı olabilir, bu nedenle yukarıdaki şekilde yerini bulmanızı öneririm.

2. Editörünüz ile php.ini yi açın. Ben vi kullanıyorum, siz örneğin pico kullanıyor olabilirsiniz.
# vi /usr/local/lib/php.ini

3. php.ini içinde extension_dir satırını bulup bu şekide değiştirin. Dikkat buradaki /usr/local/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20060613/ dizini memcache i derlediğimizde ekrana çıkan dizindir hani size saklayın demiştim.
extension_dir = /usr/local/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20060613/

4. php.ini nin en sonuna bu satırları ekleyin, eaccelerator kurulu ise ondan önce olsun.
Dikkat buradaki /usr/local/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20060613/ dizini memcache i derlediğimizde ekrana çıkan dizindir hani size saklayın demiştim.
;
; memcache bolumu
;
extension="memcache.so"
memcache.allow_failover=0

5. php nin bu değişiklikleri algılaması için apache yi kapatıp açalım
# service httpd restart

6. memcache in php ye başarı ile kurulup kurulmadığını anlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın
# php -i | grep "memcache support"

Aşağıdaki şekilde çıktı alırsanız memcache php ye başarı ile kurulmuştur.
memcache support => enabled

7. Hemen web sayfalarınızın doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ek olarak
PHP- Kodu:
<? 
phpinfo
(); 
?>
kodunu bir php dosyasına koyarak web serverınızda çalıştırıp memcache ile ilgili satırları inceleyebilirsiniz.
Konu açmadan önce " FORUM KURALLARI " bölümünü gözden geçirin.

Her türlü soru, öneri, memnuniyet, şikayet ve bilgi taleplerinizi iletmek için " MAİL " adresimizi kullanabilir veya " İLETİŞİM FORMU " üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kurallara Uyduğunuz için Teşekkürler !
Hızlı PM Gönder
Gönder